Haberler Arşivi

İstanbul Sağlık Yatırımları Değerlendirme Toplantısı

“Nitelikli yataklara kavuşmuş olacağız”

Konuşmasında hedeflerini anlatan Bakan Akdağ, “İstanbul’da çok kalabalık yatış dönemleri haricinde bütün hastalarımız, tek yataklı, banyolu, tuvaletli, refakatçisiyle rahatça hastasıyla beraber konaklayabileceği nitelikli yatak dediğimiz yataklara kavuşmuş olacaklar. Otoparklarıyla, vale, karşılayıcı hizmetleriyle, ayaktan tedavi poliklinik hizmetlerimizle bu hastanelere bağlı semt polikliniklerimizle İstanbul’u böyle bir noktaya getireceğiz” şeklinde konuştu.

“Deprem izolatörleri kullanıyoruz”

Bakan Akdağ, yeni yapılan hastanelerin büyük kısmında deprem izolatörleri kullandıklarını belirtti. Deprem izolatörünün önemine değinen Akdağ, “Deprem izolatörlü binalar çok ciddi bir depremlerde bile sadece yatay düzlemde hafif şekilde salınım yapıyor, asla kırılıp dökülmüyor. Dolayısıyla bir hastane binası içinde ameliyat yapılıyorsa, ameliyata bile devam edilebileceği, depremden sonra da ayakta kalan herhangi bir tahribat görmemiş binalardan bahsediyoruz. Finansman kaynağı olarak genel bütçemizi kullandık. Yurt dışı kredilerini ve kamu özel ortaklığını kullanıyoruz” diye konuştu.

"Dünyada bir ilk"

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ konuşmasını İstanbul’da gerçekleştirilecek olan projelerden bahsederek sürdürdü. İkitelli ve Samatya’da yapılacak olan hastane projelerini anlatan Akdağ, “İkitelli’de bilindiği gibi 2 bin 700 yataklı büyük bir şehir hastanesi projemiz var. Bu şehir hastanesi sadece İkitelli ve çevresine değil, İstanbul’un Avrupa Yakası'na ve Trakya’ya hizmet verecek bir eser olacak. Anadolu Yakasında ise bir arsayı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat vermesiyle Sağlık Bakanlığına tahsis ettirmiş olduk. Şu anda arsanın 3 milyon metrekaresini Sağlık Bakanlığına tahsis ettirmiş durumdayız. Burada da 4.200 yataklık, 10 ayrı hastaneden oluşan bir şehir kuruyoruz. Dünyada ilk olacak bu. Bu hastanenin arazisine ambulans uçak indirebileceğiz. Böyle devasa bir proje olunca 2021 yılına uzayabilir ama neticede cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmadan İstanbul'umuzda bütün kamu sağlık binalarını mükemmel hale getirmiş olacağız” dedi.

16548191796277888878346105971229585552ojpg.jpg

siyahlogo.png